Село Воденичане е с дълбоки традиции. Традиции, които жителите съхраняват и до днес. Още през далечната 1959 година е сформирана първата кукерска група. В нея се включват както млади мъже от селото, така също жени и деца. И звъни веселият звън на хлопките за изгонване на злите сили.С годините обичаят „Кукеровден” добива все по- голяма популярност.Група млади ентусиасти запалиха младежите с нова сила по народния обичай.
Първи в селото започнаха да нашиват кукерски гугли и капашони Ангел и Владислав Тодорови. Запалени последователи са и други младежи от селото, които започнаха сами да си изработват гуглите, а на следващата година сами изработиха герданите и носиите в т.ч. сукмани и гети.
В селото живее и известния майстор на хлопки Стойчо Георгиев, който предава своя занаят на синовете си Георги и Тодор Стойчеви.
Кукерите обикалят цялото село. Влизат във всяка къща. Играят кукерско хоро за прогонване на злите сили, стопанина се преборва с мечката, а попа ги благославя.
Групата пресъздава обичая „сватба“, „заораване и засяване на нивата“ за плодородие и берекет. Главни действащи лица са булката и годеника, попа, доктора, мечката и мечкадаря, полицая. Групата участва в различни фестивали в България и имат грамоти и парични награди.
|
|
|
|